Sedan 2003 har EFD bjudit på intressanta reflektioner kring utvalda filmer där öppna samtal förs av inbjudna gäster och deltagande publik.
Program

Program 2024


Onsdag 17 april


Förseminarium 19.00-20.30 
BIOGRAFEN
Allt vad synligt och osynligt är: Om änglar på film

Föreläsare | Christo Burman



Ladda ner årets program som pdf


Snart kan du ladda ner årets program som en pdf.
Det finns även tryckta program för dig att hämta vid incheckningsdisken på festivalen. 


Torsdag 18 april


Filmpass 10.00-12.15 

Du väljer film:
BIOGRAFEN • De ostyriga

STUDION Motståndaren


Invigning 12.15-12.30
SVARTA HAVET


Lunch 12.30-13.15
SVARTA HAVET


Filmsamtal 13.15-14.15

SVARTA HAVET Samtal om De ostyriga och Motståndaren

Medverkande | Dona Hariri, Christina Jeurling Birro, Kent Wisti

Moderator | Sofia af Geijerstam


Filmpass 14.15-16.00

Du väljer film:

BIOGRAFEN • Pissa i motvind

STUDIONClose


Kaffe 16.00-16.30
SVARTA HAVET


Filmsamtal 16.30-17.30 

Du väljer filmsamtal:

BIOGRAFEN • Samtal om Pissa i motvind

Medverkande | Suzanne Osten, Camilla Udo

Moderator | Tomas Axelson


STUDIONSamtal om Close

Medverkande | Kattis Ahlström, Sverre Wide

Moderator | Marie Elf


Middag 17.30-18.30

SVARTA HAVET


Möte med filmskapare
18.30-19.20

SVARTA HAVET Anna Lindman samtalar med Bahar Pars


Kvällsfilmpass 19.30-21.00 

Du väljer film:

BIOGRAFEN • Kortfilmer -Rinkebysvenska/Turkkiosken/Åsnelandet


STUDIONWork in progress - En gång skall du vara en av dem som levat för längesen

Medverkande | Per Bifrost, Alexander Rynéus 

Moderator | Tobias Ingels


Fredag 19 april


Filmpass 08.00-9.45 

Du väljer film:

BIOGRAFEN • Women talking

STUDIONVärldens lyckligaste man


Kaffe 9.45-10.15 

SVARTA HAVET


Filmsamtal 10.15-11.15 

Du väljer filmsamtal:

BIOGRAFEN • Samtal om Women talking

Medverkande | Anna Lindman, Patrik Hagman

Moderator | Magnus Sundell


STUDIONSamtal om Världens lyckligaste man

Medverkande | Frida Johansson Metso, Sanjin Pejković

Moderator | Anders Claesson



Lunch 11.15-12.00  

SVARTA HAVET


Filmpass 12.00-14.15  

Du väljer film:

BIOGRAFEN • Min vackra stjärna

STUDIONGive me liberty


Avslutande reflektion 14.15-15.00
SVARTA HAVET

Medverkande | Christina Jeurling Birro, Kent Wisti

Moderator | Sofia af Geijerstam


 

Avslutning 15.00
SVARTA HAVET   därefter kaffe